Co posloucháme #24

Tak tohle teď hraje do uší nám. A co zrovna posloucháte vy? Máte prostor v komentářích, jsme zvědaví! 🙂 

 

Petra

Po poslechu Medvědína jsem měla v duši prázdno jen do té doby, než jsem si uvědomila, že Backman má venku ještě 4 další audioknihy. Kdysi jsem Muže jménem Ove četla v knižní podobě. Nevím, jestli to bylo mým rozpoložením nebo špatnou dobou, ale nikdy jsem ho nedočetla. Kniha byla odložena a zapomenuta.

A tak jsem se do ní v záplavě emocí z Medvědína pustila znovu – tentokrát v podání pana Vlasáka. Perfektním podání. Mám za sebou nějaké tři hodinky a už jsem tak šestkrát brečela, zatímco jsem se u toho ještě celou dobu smála.

Nechápu své minulé já. Backman je spisovatel génius. Jeho přirování mě neustále rozesmívají, jeho znalost lidské duše ničí tu mou citlivou.

Sice mi přijde neuvěřitelné, že je Ovemu jen 59 let, to mi ještě přijde jako relativně mladý (víte, jak to myslím) člověk na některé jeho eskapády i názory (vidím v něm svého milovaného dědečka, v tolika ohledech), ale i jako bručouna jsem si ho zamilovala.

Bylo mi jasné, že nic není jen tak a všechno má svůj důvod, takže jsem o něm ani na chvilku nepřemýšlela jako o starém otravovi. Za ty tři hodiny zatím jednička s hvězdičkou a neočekávám, že by mě zbytek knihy zklamal. Jako další bude Babička!

Psssst, taky poslouchám audioknihu Justýnka a asistenční jednorožec, ale o té prý nemůžu mluvit pod hrozbou násilí od někoho z týmu 😀 

 

Michal

Práve počúvam audioknihu O krok pozadu od Henninga Mankella. Dorazila práve v momente, kedy som dopočúval Kariku (Čierna hra: Vláda mafie), ktorý bol mimochodom super (však má aj skvelé hodnotenia).

Počul som zatiaľ dve a pol hodiny a už sa tam stihli odohrať nejaké prekvapenia. Prekvapenia preto, lebo som si nečítal anotáciu, inak by som tak moc prekvapený nebol. Tú som si prečítal viac menej nechtiac až po asi dvoch hodinách počúvania. Darmo, kto raz nabehne na Wallanderomániu, ten sa pri novom diele nezdržiava anotáciami ale vrhá sa hneď na počúvanie.

Našťastie, rovnako ako u predošlých šiestich dielov, aj tu sa interpretácie zhostil Jiří Vyorálek, ktorého udýchaný prednes je u mňa tak spätý s Wallanderom. Udychaný samozrejme v tom dobrom zmysle, nie je to rušivé, je to svojské a audioknihy sa tak dobre počúvajú.

Dnes teda len krátko, musím letieť, mám pocit, že bez mojej pomoci to Wallander len tak nerozlúskne.

 

Jakub

Poslouchám Shakespeara. Byl jsem zvědav, jak se podaří převést výtvarně naprosto úžasnou knihu od Renáty Fučíkové do zvukové podoby. A věřil jsem, že si režisérka Jitka Škápíková neutrhne ostudu, a že znovu ukáže, že jí to zvukově myslí. No a co myslíte? Nezklamala.

Kniha s četnými ilustracemi samotné autorky a v grafické úpravě Filipa Heyduka pochopitelně o svou výtvarnou složku v případě audioknihy přišla. Dostala ale navrch to, co zase nemohla mít v papírové podobě – pestrou interpretaci.

Kompozice zůstala zachována: dvanáct Shakespearových her, u každé z nich historické a kulturní souvislosti, zkrácený obsah a ukázka ze hry. Každou z těchto částí se díky různým interpretacím podařilo odlišit, takže posluchač se rozhodně neztrácí.

Zajímavý historický exkurz má tedy na starosti Milena Steinmasslová, stručné shrnutí děje Martin Stránský a v ukázkách z her zazní hlasy Igora Bareše, Jany Strykové, Veroniky Khek Kubařové a Michala Balcara.

Ze Shakespearova jazyka sice zazní jen úryvky, audiokniha je ale ideální pro starší děti nebo takové, kteří se stejně jako já v dějích mistrovských dramat ztrácejí. A pasáže o dobové kultuře a životě tomu perfektně napomáhají, stejně jako renesanční hudba hraná na historické nástroje. Za mě palec nahoru!

 

Ivan

Nakoľko mi Petra vyfúkla Medvědín, napíšem o niečom inom. Ešte že som audioknihomol #1 a rozpočúvaných vecí mám vždy viac. Uff.

Vrhol som sa druhý krát na počúvanie audioknihy The Big Moo od Setha Godina. Je to útla audioknižka, necelé štyry hodiny, napísaná 33 autormi, vrátane Setha. Vlastne, nejde ani o ucelenú knihu ako skôr príspevky ľudi k téme Big Moo. Ľudí, čo niečo dosiahli vo svete obchodu a marketingu a majú čo nám ostatným povedať. Tak ako Seth.

Keď som si ju pustil pred asi mesiacom prvý krát, prišla mi po chvíľke divná. Odvolávky na to, že Apple dominuje mp3 prehrávačom a bude aj iným produktom mi znela archaicky. Pozriem dátum vydania…a áno. Nahraté v roku 2005. Trochu starina. Bol som sklamaný, že som si to nevšimol skôr. Ale počúval som preds ďalej. Bol som nadšený! Kniha je na prvý pohľad nesúrodá a zvláštna, ale ako celok briliantná. A svojim obsahom nakoniec ani trochu nie mimo súčastnosť. Sú to definitívne dobre a zmysluplne strávené štyri hodiny.

A o čom teda vlastne je? No, o big moo. Stále nič? Vysvetlím. The Purple Cow nie je obyčajná krava a nemôže teda robiť len také obyčajné moo. Ona musí robiť The Big Moo, aby bolo jasné, že je iná. Tak, som rád, že som to mohol takto po lopate každému vysvetliť. A teraz šup-šup. Aby ste to veľké múúú nepremeškali!

 

Mirka

Jednorožec.

Zázračné slovo, pri ktorom vždy hneď spozorniem. A odteraz už nemôžem hovoriť, že stále čakám, kedy bude dáka audiokniha o jednorožcoch. Pretože už je a ja ju HNEĎ musela mať. Vlastne mi hrá v pozadí ešte aj teraz, keď toto píšem 🙂

Volá sa Justýnka a asistenční jednorožec (aj keď ja som ju hneď premenovala na Mirka a terapeutický jednorožec).

Je to síce taká milá jednohubka pre deti, ale popravde mi pripadá vo všeobecnosti taká terapeuticko-ukľudňujúca. Dala by som ju do pozornosti nielen deťom, ale aj vystresovaným uponáhľaným ľuďom. Jana Plodková mi svojim prednesom pripomína moju obľúbenú inštruktorku jógy. Ešte aj dych sa mi spomalil a prispôsobil sa pomalšiemu tempu audioknihy.

Dokonca by som normálne povedala, že táto audiokniha doslova naleje trochu fantázie hocikomu, kto si ju pustí, aj keď už má svoje detské roky bezstarostnosti ďaleko za sebou a stal sa z neho skeptik.

Je to strašne krásna audiokniha, kde fantázia a realita splynuli v jedno a všetko je možné. Presne svet, ktorý by som si priala, takže ja som si ju zaradila do kategórie AWESOME.

Zdieľaj článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Audioknihy

Audioknižný experiment: Vybrali sme najlepšie audioknihy z obľúbených žánrov

Audioknižní experti z Audiolibrixu dostali za úlohu vybrať zo svojho obľúbeného žánru jedinú jednu audioknihu, ktorú by odporučili odvážnemu jedincovi ochotnému prebádať dosiaľ nepoznaný žáner. ...
Pokračuj >
Audioknihy

Veľký audioknižný prieskum 2023

Veľký audioknižný prieskum 2023 a súťaž o 22 audiokníh. Vyplňte dotazník. Pomôžete zmapovať trendy na trhu audiokníh a ešte môžete vyhrať audioknihy.
Pokračuj >
Umelá inteligencía Technológie

Umelá inteligencia: už ste sa s ňou stretli?

Umelá inteligencia, ChatGPT, AI. Pojmy, ktoré na nás skáču zo všetkých strán, veľmi im nerozumieme, ale podľa všetkého je to niečo skvelé a zároveň desivé. ...
Pokračuj >