iTunes, Steve Jobs a kradnutie audiokníh

Keď v roku 2003 Steve Jobs prišiel s ideou predávať hudbu cez Internet, nikto tomu nápadumoc neveril. Pokusov už bolo viac. No hlavne peer-to-peer siete, ako bol napríklad priekopnícky Napster, veselo zdielali a ponúkali hudbu na stiahnutie zdarma. A tak, spoplatnenie niečoho, za čo “netrebalo platiť”, bolo nelukratívne a zbytočné.

Pirate Music
Image courtesy of Grant Cochrane atFreeDigitalPhotos.net

Idea však bola jednoduchá. Nie každý človek chce, alebo vie – keď mám obsiahnuť všetky prípady – takto “prístupnú” hudbu sťahovať. Tejto skupine treba dať alternatívu. Treba im dať do rúk jednoduchú platformu, kde si nájdu po čom túžia a aj bez technickejších znalostí obslúžia svoje potreby. Legálne a bez čakania. A tak vznikol obchod, dnes všetkým na celom svete dobre známy ako iTunes Store.

Už o rok neskôr sa ukázalo, ako sa všetci mýlili. V apríli 2004 mal zasebou iStore 100 miliónov predaných skladieb a od roku 2008 je najväčší predajca hudby na celom svete. Že zbytočné a nelukratívne, vraveli?

Čo do kýbla to má ale spoločné s audioknihami a Audiolibrixom?

Keď sme pred vyše rokom začínali, vedeli sme, že náš problém bude podobný. Internet bol a je viac a viac zaplavený nelegálnymi kópiami audiokníh, podobne ako hudby. Práve preto sme sa rozhodli priniesť alternatívu pre ľudí, akých oslovoval aj Steve Jobs a akými dúfame sme aj my sami. Pre ľudí, ktorí sú ochotní a zvyknutí platiť za prácu druhých, či je to práca fyzická, alebo mentálna.

Nechceli sme však ísť cestou iTunes. Cestou uzavretého systému striktnena viazaného na vybraný software a zariadenia, len aby sa dáta nedali zneužiť a my si udržali nad nimi úplnú kontrolu. To sa nám nepozdávalo. Radšej sme vsadili na sociálny aspekt a na osobný pocit vlastníctva a zodpovednosti každého našeho zákazníka. Vydali sme sa cestou tzv. social-DRM.

Sociálne DRM som v skratke opísal dávnejšie. V princípe je technológia jednoduchá a nenáročná. Napriek tomu nie je lacná. Stojí za ňou veľa rokov dedikovaného výskumu a práce, aj keď v tomto prípade nie našej. Verili sme, že to naši zákazníci a potenciálni zákazníci budú chápať a ak ajnáhodou niektorí na začiatku nemajú úplne jasno čo chcú, rýchle topochopia.

Rado to nepochopil. Kúpil si u nás audioknihy a začal ich veselo zdielať na internete. Súbory s informáciou o tom, kto je ich majiteľom a teda legálne za ne aj zodpovedá.

Pripomína mi to kamaráta, ktorý v mladosti z balkóna hádzal na ľudí balóny s vodou. Keď balóny došli, vybalil z plastiku časopis ktorý práve doručilpoštár podľa adresy na štítku jeho rodičom a hodil naplnený vodou nasuseda dolu ten. Aj s menom a adresou majiteľa na štítku. Oups.

Ľudia sa často pýtajú a nerozumejú, prečo nemôžu zdielať niečo, čo sikúpili, za čo zaplatili – ako trebárs knihu. Krátke vysvetlenie by bolo, že sa zaviazali súhlasom s našimi obchodnými podmienkami tak nerobiť.

Vysvetlím to však inak. Keď si kúpim lístok na koncert, vojdem dnu a potom cez dieru v plote podám kamarátovi ten istý lístok čo patrí mne, aby prešiel aj on – naivné, že by lístok bol stále v celku, ale ok – chápem viac ako dobre, že to čo robím nie je legálne. Podobne ako s audioknihami. Keď som si ich kúpil, patria mne. Ak ich však “podám dierou v plote”niekomu ďaľšiemu, je tu problém.

Náš automatizovaný vyhľadávací systém súbory na Internete našiel a my smepotom našli, kto ich u nás zakúpil. Rado sa dopustil trestného činu. Vydavateľ sa v tomto prípade rozhodol byť chápavý a štedrý a neprikročiť k ďalším krokom. Pod podmienkou, že sa jeho meno druhýkrát už neobjaví na liste poškodzovateľov. My veríme, že nie. Že toto bolo pre neho dostatočné poučenie a uvedomenie si chyby. No napriek tomu sme zostali z toho sklamaní.

Chceš byť informovaný o novinkách a akciáchmedzi prvými? Odoberaj náš newsletter!

100 %bez spamu!

Zdieľaj článok

2 komentáre

  1. Je kradnutie audiokníh naozaj kradnutím? | Blog Audiolibrix
    12. apríla 2017 @ 10:15

    […] sa na vec pozeráme z akéhokoľvek uhlu, ak nechceme vidieť, že kradnutie je kradnutím nech je tovar v akejkoľvek forme, pozeráme sa cez veľmi pokrivenú […]

    Odpovedať

  2. Je neplatenie za audioknihy kradnutím? | Blog Audiolibrix
    12. apríla 2017 @ 10:17

    […] sa na vec pozeráme z akéhokoľvek uhlu, ak nechceme vidieť, že kradnutie je kradnutím nech je tovar v akejkoľvek forme, pozeráme sa cez veľmi pokrivenú […]

    Odpovedať

Komentovať

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako sa prinutit k uceniu Osobný rozvoj

Vnútorná motivácia: viete PREČO a ako sa prinútiť k učeniu, aj keď to niekedy bolí?

Môj dnešný článok bude o osobnej motivácii. Je super povedať si “budem chodiť na kurz a naučím sa konečne poriadne angličtinu”. Ono to ale nie je len tak. Prinútiť sa naučiť novú zručnosť totiž celkom bolí. Aby sme tieto prekážky dokázali prekonať, musíme poznať najväčšie tajomstvo úspechu, a tým je vnútorná motivácia.

Pokračuj >
Business

Zavádzame na skúšku 4-dňový pracovný týždeň

Rozhodli sme sa, že na skúšku od 1.7. do 2.9.2022 budeme v Audiolibrix fungovať v režime 4-dňového pracovného týždňa, v systéme 100-80-100 – 100% mzdy za 80% času so 100% produktivitou. Veríme, či sa naše očakávania naplnia. A čo bude potom? Uvidíme sami.

Pokračuj >
Osobný rozvoj

5 prekvapivých spôsobov, ako neprestávať rásť

Toto nie je motivačný článok o piatich krokoch, vďaka ktorým sa stanete úspešnými. Ak som vás práve nestratila, verím, že sa spolu vydáme na cestu premýšľania nad tým, ako žijeme a ako využívame príležitosti, ktoré prirodzene máme.

Pokračuj >