Zasa si neprečítal ani stranu tento týždeň?!

Audioknihy su u nas doma

Toto bývala moja pravidelná výčitka na samého seba pár rokov dozadu. Veľa plánov, pravidelné nákupy kníh čo “budem čítať hneď ako čas dovolí”, ale reálne čítanie nikde. Nebol čas. Alebo, čo som vtedy netušil, nebola vôľa dať čítaniu adekvátnu prioritu.

Všetko sa zmenilo príchodom, alebo lepšie povedané, mojim objavom elektronických čítačiek. Zrazu som nepremýšľal, kedy a kde budem mať čas na čítanie, či ktorú knihu si zoberiem do autobusu, alebo na dovolenku.Všetko som mal zrazu stále pekne po ruke a navyše, na jednom mieste.

Z môjho čítania jednej dvoch kníh ročne som zrazu bol na troch až štyroch. Mesačne!

Ak som čítačku ako takú považoval za vynález 20.-teho storočia, čítanie v mobile bolo maximálnym vylepšením toho vynálezu. V tom momente som už nemal ani len dilemu, či sa mi chce čítačka nosiť. Mobil som mal pri sebe takmer vždy. A všade.

Po zhruba roku nastal problém. Do monitoru som pozeral dlhé hodiny a akýkoľvek voľný moment (nepreháňam, naozaj kedykoľvek to išlo!) som čítal na malom displeji knihy. Moja dlhoročná frustrácia z nedostatku priestoru a času na čítanie sa zmenila za problém úplne opačný. Stal som sa závyslím na čítaní. Hltal som riadky, strany, knižky. A to prinieslo svoju daň. Začali ma príšerne bolievať oči.

Autobus som vymenil za auto a znova som sa dostával do pôvodného stavu. Veľa plánov na čítanie, no pri šoférovaní to nešlo, malý display mi dával zabrať a začiatky športovania “ukradli” aj ten malý zvyšok času na normálne čítanie.  Musel som nájsť alternatívu. Musel! A tak som objavil najdokonalejší vynález 21.-ho storočia pre zaneprázdnených ľudí – audioknihy.

Nečítanie z dôvodu nedostatku času je slabá výhovorka. Čítať sa dá. Stačí si stanoviť priority. Pokiaľ priority nepustia, audioknihy pustia aj tam. Cestuje v dnešnej dobe každý.

Čítanie nie je len o spríjemňovaní voľného času. Čítanie, či v našom prípade počúvanie je posilňovanie predstavivosti, dopĺňanie slovnej zásoby, budovanie komplexnejšieho myslenia. Pri pasívnom pozeraní filmov, správ či hlúpostí najrôznejšieho charakteru si okrem oddychu, aks amozrejme nie sme filmoví fajnšmekeri, nebudujeme nič.

Je marec, mesiac kníh. Odlož dialkové ovládanie do šuplíka, vyber akúkoľvek (audio)knihu čo si vždy chcel prelúskať a začítaj sa.

A ak nemáš nič doma v poličke, pozri sa u nás. Čo sa Ti zapáči je k dospozícii k počúvaniu okamžite.
Ako keby si to mal celý čas už doma.

[!v@n]

Zdieľaj článok

Komentovať

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako sa prinutit k uceniu Osobný rozvoj

Vnútorná motivácia: viete PREČO a ako sa prinútiť k učeniu, aj keď to niekedy bolí?

Môj dnešný článok bude o osobnej motivácii. Je super povedať si “budem chodiť na kurz a naučím sa konečne poriadne angličtinu”. Ono to ale nie je len tak. Prinútiť sa naučiť novú zručnosť totiž celkom bolí. Aby sme tieto prekážky dokázali prekonať, musíme poznať najväčšie tajomstvo úspechu, a tým je vnútorná motivácia.

Pokračuj >
Business

Zavádzame na skúšku 4-dňový pracovný týždeň

Rozhodli sme sa, že na skúšku od 1.7. do 2.9.2022 budeme v Audiolibrix fungovať v režime 4-dňového pracovného týždňa, v systéme 100-80-100 – 100% mzdy za 80% času so 100% produktivitou. Veríme, či sa naše očakávania naplnia. A čo bude potom? Uvidíme sami.

Pokračuj >
Osobný rozvoj

5 prekvapivých spôsobov, ako neprestávať rásť

Toto nie je motivačný článok o piatich krokoch, vďaka ktorým sa stanete úspešnými. Ak som vás práve nestratila, verím, že sa spolu vydáme na cestu premýšľania nad tým, ako žijeme a ako využívame príležitosti, ktoré prirodzene máme.

Pokračuj >