Neplaťte za kurzy a doučovania, všetko sa naučíte doma

Vyštudovala som právo. Dnes pracujem na UX/UI špecialistka a Grafická dizajnérka. Ako je to možné? Všetko, čo dnes robím, som sa naučila sama.

S každým novým skillom, ktorý som sa naučila, bolo ľahšie prijať, že na vzdelávanie sa takmer v akomkoľvek smere nepotrebujem školu. Určite je aj vo vašom živote niečo, čo by ste sa radi naučili a brzdia vás predsudky, že potrebujete študovať v škole, alebo chodiť na kurzy. 

Skúste sa inšpirovať mojimi skúsenosťami, pozrieť si odporúčané metódy a dodržať 10 pravidiel učenia sa nových zručností, remesiel a schopností (skillov). Otestujete si na vlastnej koži, že školu nepotrebujete ani vy!

V bežnej škole vás to nenaučia poriadne

Učenie v škole, na doučovaniach alebo kurzoch býva zdĺhavé a nákladné. Zvyčajne je tam s vami aj 20 ďalších ľudí a učiteľ vám podáva teóriu, prípadne ukazuje prax, ktorú by ste si mohli naštudovať sami, vo svojom tempe, bez zbytočného platenia a dochádzania na kurz. 

Možno sa to stalo aj vám: prišli ste na kurz a mali ste pocit, že látku preberáte príliš rýchlo, alebo pomaly, alebo že sa venujete veciam, ktoré vás vôbec nezaujímajú.

Zoberme si napríklad cudzie jazyky. Na mojej strednej škole dosiahol žiak nejakú základnú konverzačnú úroveň angličtiny a nemčiny, no nebolo to nič svetoborné. Pri stretnutí s native speakrom zo seba vysúkal pár kostrbatých viet, po každej odpovedi za povinnou pauzou utrúsil “Sorry?” a nakoniec sa dohovorili aj za pomoci rúk a nôh. 

Takáto bola moja skúsenosť s nemčinou, kde som sa nesnažila byť samoukom a po 8 rokoch nemčiny, gramatiky a učenia sa slovíčok naspamäť, viem povedať ako sa volám a dve bonusove vety: “Das ist eine gute Idee” a “Ich habe keine Hausaufgabe gemacht”. Doteraz neviem, či sú gramaticky správne, nezjedzte ma.

Kľúčom je záujem

S angličtinou to bolo iné. Bavila ma, pripadala mi “cool” a mala som pocit, že mi otvorí v budúcnosti dvere tam, kam by sa mi inak veľmi ťažko dostávalo. Extra hodiny angličtiny v klasickom jazykovom centre mi určite pomohli zdokonaliť sa v jazyku, no aj tak som vtedy mala pocit, že to nie je nič moc. 

Dnes mám angličtinu na úrovni porozumenia aj rozprávania C2, čítam si v knihách alebo na internete (alebo počúvam, pozerám videá) doslova na hocijaké témy: počítačové hry, politika, biológia a biochémia, kvantová fyzika, prednášky zo zahraničných univerzít… čokoľvek. Všetko, čo ma zaujíma, dokážem v angličtine pochopiť.

Ako sa mi to podarilo?

Stačí vám základná gramatika z ktorejkoľvek stránky , prípadne Duolingo a stiahnuť si svoj obľubený seriál s titulkami. Pozorovať, vnímať a hľadať niečo, čo ste už počuli. Je to zábavné a prirodzene dostanete do ucha jazyk tak, že o tom ani nebudete vedieť. A takmer zadarmo. Netlfix stojí 8€ na mesiac, koľko vás vyjde jazykový kurz? 

Ako bonus si nastavte mobil a počítač do daného jazyka. Čítajte knihy a články aj keby ste mali vyhľadávať slovíčka v slovníku. Najmä sa sústreďte na to, čomu všetkému už rozumiete, nie sa utápať tým, koľko toho ešte neviete 🙂 

Naozaj je to také jednoduché. Drilovanie gramatiky ani slovíčok vám nepomôže. Najľahšie sa ich naučíte priamo v praxi: keď vidíte, kde sa slovíčko používa v celom rozsahu jeho významu, alebo ako sa gramaticky správne skladá veta, keď ju vidíte v prúde reči. 

Talent je len začiatok a ani ho nepotrebujete

Čo si predstavíte pod pojmom talent? Človeka, čo už všetko v danej oblasti vie a nemusí sa učiť? Alebo nadaného človeka, ktorý nasáva informácie nejakým zázračným spôsobom? 

Vo všeobecnosti talentovaný človek by mal byť taký, ktorý sa dokáže v určitej oblasti zdokonaľovať oveľa rýchlejšie, než ostatní. Na začiatok to veľmi pomôže, najmä keď ostatní pri učení nového skillu tápajú a vám to ide tak nejako “samé”. Je to však len začiatok. Akéhokoľvek talentovaného človeka, ktorý prestane rásť lebo “už všetko vie” dokážete predčiť praxou. 

Podstatou rozvíjania skillu je učenie sa a zdokonaľovanie. Aj preto nemám rada slovo talent – už dávno to u mňa nie je talent, len tvrdá drina.

Ani na kreslenie vám netreba talent. Naozaj.

Odmalička som počúvala, že mám na kreslenie talent. Nemala som. Vačšina ľudí nevidela moje zbabrané pokusy, na ktorých som sa učila. Jediné, čo som robila, bolo pozorovanie a snaha o vylepšenie. Každý krok som sa snažila si zapamätať, aby to nabudúce bolo ešte lepšie. Venovala som kresleniu čas – a takisto aj vy, ak chcete vedieť kresliť, alebo maľovať, stačí sa snažiť. 

Ako začať s kreslením? Môžete sa inšpirovať napríklad na YouTube. Jazza (kreslenie, animácia), Aaron Blaise, ktorý animoval napr. aj mladú Nalu vo filme Leví Kráľ a mnoho iných disneyoviek počas jeho dlhej kariéry, alebo zábavná anatómia od Proko. Hlavne treba začať s papierom, ceruzkou a veľa fotkami, ktoré sa snažíte od oka nakresliť. Volá sa to kreslenie z “reference photo”. Alebo kresliť veci, ktoré vidíte naživo. Viac rýchlych skíc je lepší posun ako jedna veľká skica. Deviantart je dobrá platforma na prezentáciu výtvorov, alebo na odkukávanie vecí od skúsenejších umelcov. Na začiatku treba veľa odkresľovať, aj obkresľovať, hlavne aby vás to bavilo. Kopírovanie umelcov, alebo klasických maliarov je povolené na cibrenie skillu.

Začať s grafikou je trošku zložitejšie, ale odporúčam nainštalovať aspoň Photoshop. Zišiel by sa aj Illustrator a Indesign. Naučiť sa ovládať základné funkcie, a potom veľa veľa čítať a počúvať videá z portálov ako je Udemy alebo YouTube. Pri grafike je ťažšia estetická a vizuálna časť, než technická. Grafika musí mať svoje pravidlá a význam, inak neplní svoju funkciu. Ak chcete vedieť, ako sa to NErobí, stránka Grafický odpad vám dá inšpiráciu 🙂

10 pravidiel pre rozvíjanie skillu

Pri každom učení sa u mňa opakovali určité prvky a myslím, že sa dajú aplikovať na čokoľvek, čo sa chcete naučiť.

 1. Perfekcionizmus je váš nepriateľ
  Otrepaná fráza, ale je to tak. Nenechajte vlastné ego vytvárať prekážky vo vašom učení. Nikto sa nenarodil vševedúci a vôbec vám neuberie na hodnote, keď priznáte, že niečo neviete. Je to len ďalšia vec, ktorú sa môžete naučiť.
 2. Buďte trpezliví a zvedaví 
  Je mi jasné, že nie každý človek je tak trpezlivý a zvedavý. Ak máte problém vytrvať, stačí si nájsť niečo malé, čo vás baví v danej oblasti. Alebo chvíľu robiť niečo jednoduchšie, čo vo vás znova prebudí radosť z učenia sa. Pauza tiež môže pomôcť, no z mojich skúseností aspoň párminútová činnosť v pravidelných intervaloch (napr raz za deň, trikrát do týždňa a pod.) človeka nakopne a posunie viac, ako prokrastinácia. Ehm, pauza. 🙂
 3. Vykašlite sa na teóriu
  Teóriou je dobré začať. No tak isto môžete do konca života čítať o teórii farieb, a nikdy nebudete vedieť maľovať. Treba sa do toho vložiť a začať. Aj keď zle, s chybami. Najlepšie si zapamätáte riešenie problému, keď pred ním stojíte a neviete sa pohnúť. Hľadajte za jazdy odpovede a zlepšenia, vzdelávajte sa. No nestojte na mieste ponorení len do teórie.
 4. Nebojte sa pýtať
  Ja sa najčastejšie pýtam uja Googla, no veľakrát obsypem otázkami aj ľudí v mojom okolí. Ak niekto vie viac ako vy, pýtajte sa. Keď sa spýtate 10 ľudí na jednu vec a každý vám povie niečo naviac, viete viac ako každý jeden z nich osobitne.
 5. “Time is money, friend!”
  Stáva sa, že keď ľudia vo vašom okolí prídu na to, že niečo viete, radi si od vás vypýtajú skicu, doučovanie, alebo inú pomoc. Nemíňajte svoj čas zadarmo. Aj keď kreslenie je vaše hobby a kreslili by ste aj tak, neznižuje to hodnotu vašej práce. Od úrovne skillu si vypočítajte cenu vášho výtvoru a snažte sa ju príliš nepodliezať. Cena vašej práce nie je len skutočný čas strávený tvorením (napr. hodina kreslenia), stoja za ním aj mesiace a roky praxe, ktorou ste sa dostali k tejto “hodine práce”. Ako povedal podľa príbehu Picasso, „Vytvoriť túto skicu mi netrvalo 30 sekúnd, trvalo mi to 40 rokov“. V zásade, ak viete niečo spraviť tak, aby vás niekto požiadal o láskavosť lebo si to nevie alebo nechce spraviť sám, pýtajte si za to peniaze. Skvelá reklama a zviditeľnenie, ktorými vás chcú fušeri platiť, vám nezaplatí jedlo, ani nájom.
 6. Neklamte (sa) alebo ilúzia pozitívneho zmýšľania je bullshit
  Ak máte pocit, že máte skill a nikto vás už nič nemôže nič naučiť, skončili ste. Aj pri najbanálnejších úlohách a skilloch sa máte čo učiť do konca života. Neklamte si, že ste najlepší. Platí to aj opačne: neklamte si, že ste horší ako naozaj ste. Snažte sa radšej na svoj skill pozrieť objektívne a prispôsobiť svojej úrovni aj učenie. Akékoľvek klamstvo, či negatívne, alebo pozitívne (tzv. pozitívne zmýšľanie = nahováranie si pozitívnych vecí, ktoré sa zatiaľ nedejú) nie je prospešné.

  A už vôbec nestavajte vaše sebavedomie na názore iných ľudí. Príklad: svoj výtvor ukážete kamarátom, alebo zavesíte na sociálne siete. Možno si myslíte, že to nie je nič moc. Čakáte na potvrdenie od ostatných, že vám to ide a že ste najlepší – a pozitívne správy prídu… vám stúpa vlastné hodnotenie svojho výtvoru, skillu, aj seba samého, hladkáte si ego. Je to cesta do pekla, nerobte to. 
  Na odozvu sa pozerajte konštruktívne a majte svoj vlastný názor na seba aj svoj skill. Žiadny názor vás nemôže rozhádzať pri negatívnej odozve ani napĺňať pri pozitívnej. 

  Najhorší komentár, ktorý môžete dostať je, “To je fantastické, prekrásne, len tak ďalej!” – načo vám to je? Kam vás to posunie? Nikam. 

  Je to maximálne tak žrádlo pre ego, a keď na tom staviate seba a svoj skill, raz, keď pochvala nepríde, zrúti sa celá vaša predstava o vašej práci, aj o sebe samom. Vaše hodnotenie a názor musí prichádzať z vnútra – z vás. Nie z externého zdroja (potvrdenie od iných).
  Vyhľadávajte konštruktívnu kritiku, ktorá vás posunie na novú úroveň.
 7. Buďte pokorní
  Treba ostať pokorný, najmä keď máte pocit, že už viete viac ako všetci ostatní (aspoň vo vašom okolí). Každý ďalší človek vám môže pomôcť, aj keď vie menej, ako vy. Aj keby to bolo len iným pohľadom na vec. Nepodceňujte silu konverzácie s akýmkoľvek človekom, ktorý je ochotný sa s vami rozprávať.
 8. Malé technické vybavenie vám v ničom nebráni
  Pri mojich skilloch som vždy bojovala s technickým vybavením. Grafický tablet, výkonný počítač na grafiku, digitálna zrkadlovka… V zásade som zakaždým dospela k záveru, že nejde o to, aký mám nástroj. Ide o to, ako ho viem dobre používať. A ak neviete nakreslit nič poriadne na tablete za 50€ , nebudete to vedieť ani na Cintiqu za 3 400€.
 9. Filtrujte zdroje
  Tak, ako je internet studnicou vedomostí, tak je aj poriadnou žumpou. Každú informáciu treba kriticky prehodnotiť a zvážiť, či si ju osvojíte. Je to otravné, náročné a vyčerpávajúce, no veľmi potrebné. Časom a lepším skillom v danej oblasti budete vedieť aj rýchlejšie a efektívnejšie filtrovať. Téma kritického prehodocovania zdrojov na internete je téma na celý osobitný blog 😀 možno sa naň môžete tešiť v budúcnosti – ak by ste chceli na túto tému počuť viac, napíšte nám to do komentárov.
 10. Vzdať sa nie je zbabelé
  Ďalšia vec, s ktorou som bojovala aj vďaka mojim rodičom, pre ktorých vzdať sa hobby nebola možnosť. Je fajn hecovať sa a posúvať, no niekedy to už nejde. Niekedy, keď v tom človek nevidí zmysel, už sa nevráti a nestojí to za to. Vzdať sa môže človek napríklad nejakej úrovne skillu, lebo vyššie sa už nedá ísť, alebo rovno celej činnosti. Žiadna skúsenosť však nie je na zahodenie. Popri háčkovaní možno prídete na to, že radšej štrikujete. Alebo možno, že radšej chodíte do prírody a sedieť pri háčkovaní je nuda. Ktovie.

Na záver

Človek naozaj nepotrebuje veľa, ak sa chce niečo naučiť. Zvyčajne vás brzdia predsudky a bariéry, ktoré si tvoríte v hlave. Pozrite sa, ako sa učí väčšina detí. Hlavne predtým, než nastúpia do školy. Všetko ich zaujíma, pýtajú sa, tešia sa z každého úspechu. Poučte sa od detí. A pustite sa do toho 🙂

Latest posts by Slávka Kršková (see all)

Zdieľaj článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Audioknihy

Audioknižný experiment: Vybrali sme najlepšie audioknihy z obľúbených žánrov

Audioknižní experti z Audiolibrixu dostali za úlohu vybrať zo svojho obľúbeného žánru jedinú jednu audioknihu, ktorú by odporučili odvážnemu jedincovi ochotnému prebádať dosiaľ nepoznaný žáner. ...
Pokračuj >
Audioknihy

Veľký audioknižný prieskum 2023

Veľký audioknižný prieskum 2023 a súťaž o 22 audiokníh. Vyplňte dotazník. Pomôžete zmapovať trendy na trhu audiokníh a ešte môžete vyhrať audioknihy.
Pokračuj >
Umelá inteligencía Technológie

Umelá inteligencia: už ste sa s ňou stretli?

Umelá inteligencia, ChatGPT, AI. Pojmy, ktoré na nás skáču zo všetkých strán, veľmi im nerozumieme, ale podľa všetkého je to niečo skvelé a zároveň desivé. ...
Pokračuj >