Frankfurter Buchmesse 2018

Frankfurter Buchmesse je jedným z najväčších knižných veľtrhov na svete, ktorého tradícia siaha až do roku 1949. A my sme tento rok boli tam! Tak vám trochu umožníme nazrieť do zákulisia takého veľtrhu.


Tohtoročnú návštevnosť som v číslach zatiaľ nenašla, ale v minulom roku tam bolo 7309 vystavovateľov zo 102 krajín a 286425 návštevníkov zo 137 krajín.


Počas piatich dní sa na ňom združujú spisovatelia, vydavatelia, agenti, knihovníci… a hlavne knižní nadšenci z celého sveta. Uzatvárajú sa tam licenčné dohody, prezentujú inovatívne technológie a môžete tam trebárs objaviť novú J. K. Rowlingovú. Uvidíte nové trendy, ktoré vás môžu inšpirovať a taktiež môžete stretnúť aj veľkých spisovateľov ako Jonas Jonasson, na ktorého prezentáciu sme sa aj my samozrejme boli pozrieť.

Prvé 3 dni sú vyhradené pre profesionálnych návštevníkov a pre širokú verejnosť sa veľtrh otvorí vždy až cez víkend. Vlastne by sa dalo povedať, že je to veľtrh s dvoma tvárami. Tá prvá je profesionálna, kde sa stretávate s ľuďmi v saku a kufríkmi a tá druhá je, keď neprejdete ani 2 kroky, aby ste nenarazili na nejakého Harryho Pottera, avengera alebo cosplayera.

*** a Harry Potterov ste skutočne mohli stretnúť v sobotu mnoho, lebo sa snažili zlomiť austrálsky rekord. Ale počet cca 900 Harry Potterov na jednom mieste bohužiaľ nestačil a rekord zlomený nebol.

Objavíte tu obrovskú škálu knižnej ponuky rozdelenej do niekoľkých budov (!!!) Nech pomyslíte na čokoľvek, nájdete to tam. My sme vlastne ani nezvládli prejsť všetky budovy a všetky podlažia. Je to skutočne hrozne veľa chodenia a teda je najlepšie si vybrať, čo vás zaujíma a ísť hlavne tam.

*** okrem toho najviac sa nám páčilo v oblasti medzinárodných vydavateľstiev, pretože sa tam nachádzali knihy v angličtine 😀 

A keďže ja a Petra milujeme Austina Kleona, tak tento stánok bol pre nás viac ako zaujímavý a strávili sme tam dosť času 🙂

Ako prebiehajú také rokovania agentov, môžete sledovať prakticky v “priamom prenose”. Hlavne v takom veľkom vydavateľstve ako HarperCollins prebiehajú desiatky rokovaní naraz.

No ale nie každý má vlastný stánok a preto existuje jedno špeciálne poschodie s takýmto supertajným vstupom, kde len tak hocikto nemôže, takže sme ostali za bránami 🙂

Z pohľadu bežného návštevníka

Väčšina z vás pravdepodobne navštívila či už na Slovensku alebo v Čechách niektorí z knižných veľtrhov. A možno teda čakáte, že Frankfurter Buchmesse prebieha rovnako, ale nie je to pravda. Zatiaľ čo u nás chodíte vo veľkom nakupovať so zľavami, tak sem sa chodia hlavne vyjednávať licenčné práva a ak máte šťastie, tak sa vám podarí niečo ukoristiť v nedeľu. Z vlastnej skúsenosti poviem, že je skutočne ťažké byť obyčajný návštevník s peňaženkou plnou peňazí a fantastickými knihami na dosah, keď si ich nemôžete kúpiť.


Rada za milión: Nakupovať môžete až v nedeľu


Na záver si môžete ešte pozrieť niekoľko záberov z Frankfurter Buchmesse, ktoré sa nám podarilo zachytiť a možno sa tam o rok vidíme 🙂

Zdieľaj článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Osobný rozvoj

Kreativita: odkiaľ sa berie a môžem byť aj ja kreatívny?

Prečo niekto chrlí jeden super nápad za druhým? Prečo niekto píše fakt sexy texty? Možno ste si niekedy aj povzdychli, aká je to škoda, že tiež nie ste takí kreatívni. Ako by vám len viac tvorivosti mohlo zmeniť osobný alebo pracovný život! Ale… čo ak má každý úplne rovnaký potenciál byť kreatívny?

Pokračuj >
co-som-sa-o-sebe-naucila-z-testu-osobnosti Osobný rozvoj

Čo som sa o sebe naučila z testu osobnosti

Test osobnosti by mal slúžiť na sebapoznávanie, motiváciu k osobnému rastu a lepšie pochopenie našich vzťahov. Ako s výsledkami testu pracovať a v čom vám môže byť nápomocný, si prečítate v tomto článku.

Pokračuj >
Audioknihy

Ako čítanie pôsobí na emócie a v čom je to pre vás dobré

Už dlho vieme, že čítanie má celý rad benefitov. Dnes sa chcem pozrieť na to, ako dokážu vymyslené príbehy vyprovokovať úplne reálnu emočnú reakciu − a v čom je to pre nás, a vlastne pre celý svet, dobré.

Pokračuj >