Frankfurter Buchmesse 2018

Frankfurter Buchmesse je jedným z najväčších knižných veľtrhov na svete, ktorého tradícia siaha až do roku 1949. A my sme tento rok boli tam! Tak vám trochu umožníme nazrieť do zákulisia takého veľtrhu.


Tohtoročnú návštevnosť som v číslach zatiaľ nenašla, ale v minulom roku tam bolo 7309 vystavovateľov zo 102 krajín a 286425 návštevníkov zo 137 krajín.


Počas piatich dní sa na ňom združujú spisovatelia, vydavatelia, agenti, knihovníci… a hlavne knižní nadšenci z celého sveta. Uzatvárajú sa tam licenčné dohody, prezentujú inovatívne technológie a môžete tam trebárs objaviť novú J. K. Rowlingovú. Uvidíte nové trendy, ktoré vás môžu inšpirovať a taktiež môžete stretnúť aj veľkých spisovateľov ako Jonas Jonasson, na ktorého prezentáciu sme sa aj my samozrejme boli pozrieť.

Prvé 3 dni sú vyhradené pre profesionálnych návštevníkov a pre širokú verejnosť sa veľtrh otvorí vždy až cez víkend. Vlastne by sa dalo povedať, že je to veľtrh s dvoma tvárami. Tá prvá je profesionálna, kde sa stretávate s ľuďmi v saku a kufríkmi a tá druhá je, keď neprejdete ani 2 kroky, aby ste nenarazili na nejakého Harryho Pottera, avengera alebo cosplayera.

*** a Harry Potterov ste skutočne mohli stretnúť v sobotu mnoho, lebo sa snažili zlomiť austrálsky rekord. Ale počet cca 900 Harry Potterov na jednom mieste bohužiaľ nestačil a rekord zlomený nebol.

Objavíte tu obrovskú škálu knižnej ponuky rozdelenej do niekoľkých budov (!!!) Nech pomyslíte na čokoľvek, nájdete to tam. My sme vlastne ani nezvládli prejsť všetky budovy a všetky podlažia. Je to skutočne hrozne veľa chodenia a teda je najlepšie si vybrať, čo vás zaujíma a ísť hlavne tam.

*** okrem toho najviac sa nám páčilo v oblasti medzinárodných vydavateľstiev, pretože sa tam nachádzali knihy v angličtine 😀 

A keďže ja a Petra milujeme Austina Kleona, tak tento stánok bol pre nás viac ako zaujímavý a strávili sme tam dosť času 🙂

Ako prebiehajú také rokovania agentov, môžete sledovať prakticky v „priamom prenose“. Hlavne v takom veľkom vydavateľstve ako HarperCollins prebiehajú desiatky rokovaní naraz.

No ale nie každý má vlastný stánok a preto existuje jedno špeciálne poschodie s takýmto supertajným vstupom, kde len tak hocikto nemôže, takže sme ostali za bránami 🙂

Z pohľadu bežného návštevníka

Väčšina z vás pravdepodobne navštívila či už na Slovensku alebo v Čechách niektorí z knižných veľtrhov. A možno teda čakáte, že Frankfurter Buchmesse prebieha rovnako, ale nie je to pravda. Zatiaľ čo u nás chodíte vo veľkom nakupovať so zľavami, tak sem sa chodia hlavne vyjednávať licenčné práva a ak máte šťastie, tak sa vám podarí niečo ukoristiť v nedeľu. Z vlastnej skúsenosti poviem, že je skutočne ťažké byť obyčajný návštevník s peňaženkou plnou peňazí a fantastickými knihami na dosah, keď si ich nemôžete kúpiť.


Rada za milión: Nakupovať môžete až v nedeľu


Na záver si môžete ešte pozrieť niekoľko záberov z Frankfurter Buchmesse, ktoré sa nám podarilo zachytiť a možno sa tam o rok vidíme 🙂

Zdieľaj článok

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on pocket

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Osobný rozvoj

6 tipov ako z rozhovoru spraviť opäť rozhovor

Prečo by sme sa mali rozprávať o rozhovore? Každý sa vie predsa rozprávať. Naučili sme sa opakovať hlásky, skladať slabiky, prvé slová a vety, prešli sme jednotlivými školskými stupňami, dospeli sme, pracujeme… Lenže „vedieť rozprávať” a „vedieť sa rozprávať” nie je to isté.

Pokračuj >
Životný štýl

Spomaľte: 5 praktických tipov, ako na slow living

Slovo pomalý si nespájame s pozitívnymi pocitmi. Máme radi, keď veci idú rýchlo a plynulo. Autá frčia, aplikácie v telefóne nezdržujú, pracovné stretnutia majú spád, objednávka v reštaurácii dorazí skôr, než si vyzlečieme kabát a stihneme sa usadiť ku stolu. Celý deň sa ženieme, aby sme rýchlo stihli to a ono a aby sme sa ráno mohli opäť zobudiť a pokračovať v nasadenom tempe.

Pokračuj >
Cestovanie

Island – cestovateľské tipy, rady a odporúčania

Opäť ďalší rok, ďalšie ciele, ďalšie sny. Máte aj vy vysnívanú krajinu alebo miesto, ktoré by ste chceli navštíviť? Alebo sa vám to už podarilo? Plníte si svoje cestovateľské sny, keď je to možné?

Pokračuj >