Co posloucháme?

Rozhodli jsme se odstartovat další novou tradici, kdy se s vámi podělíme o to, co vůbec posloucháme. Jednak se rádi podělíme o to, co nás zajímá a baví – a teď přijde šokující novinka, radši se posaďte…sedíte? Jednu věc máme totiž všichni společnou. Baví nás audioknihy!

ä

Já vím. Samotnou mě to překvapilo.

A druhak nás taky zajímá, co posloucháte vy a jaké k tomu máte poznámky/zážitky už během poslechu. Naše (snad ne marná) naděje spočívá v tom, že nám v komentářích prozradíte, co teď posloucháte a jak se vám to líbí 🙂

 

Tak směle do toho!

 

Mirka – 15 případů Sherlocka Holmese

400 (5)Keďže Sherlock Holmes je moja obľúbená literárna aj filmová postava, tak sa k nemu stále vraciam. Tentokrát som si zo sherlockovských audiokníh vybrala staršiu audioknihu – 15 případů Sherlocka Holmese.

Úvod je super, je tam celkam chytľavá pesnička o Sherlockovi, ktorá sa mi hneď vryla do pamäti. Ide o veľmi dobre zvládnutú dramatizáciu, ešte aj so zvukovými efektmi, takže sa dočkáte napríklad aj bzučania včiel.

Určite ju odporúčam každému, kto nemá náladu na zdĺhavé knihy a užijú si ju aj tí, čo majú málo času a nemôžu počúvať pravidelne. Kedže ju tvorí 15 krátkych detektívnych príbehov, tak vás nemusí trápiť, že si nepamätáte, čo sa stalo minule.

 

Petra – The Faceless Ones

61AQtqUoy5L._SX258_BO1,204,203,200_Já jsem zrovna ve třetím díle série Skulduggery Pleasant (EN) od Dereka Landyho. Do Skulduggeryho jsem se zamilovala někdy v průběhu prvního dílu a od té doby jsem dokoupila ostatní díly, i když jsem sama sobě tvrdila, že počkám a koupím si je později. Existuje i česká verze Skulduggeryho, byl roztomile přeložen jako Smrtislav Hezoun (Argo).

O co jde? Na začátku máme třináctiletou slečnu, která zdědí majetek zesnulého strýčka. Na čtení poslední vůle se seznámí s jeho zvláštním kamarádem, který si říká Skulduggery Pleasant. Vše nakonec vede k tomu, že tahle dívka zjistí, že fantasy knížky jejího strýčka nebyly tak moc fikce, jako spíš odraz jeho vlastních zkušeností z reality. Upíři, vlkodlaci, čarodějové – všichni existují. A Skulduggery je ve skutečnosti oživlý kostlivec. A od té doby je to už o spoustě dobrodružství, spiklenectví a tak podobně. A navíc oceňuju i fakt, že v téhle sérii nejsou v YA tak populární absentující rodiče.

Já se neskutečně bavím hlavně kvůli dynamickému duu Skullduggery + Stephanie (Valkyrie). Oba jsou totiž sarkastičtí a vtipálci. A to je můj nejoblíbenější způsob vyjadřování. Už od začátku měli mé srdce.

Valkyrie: “Jaký důsledek by mělo zabití všech Starších?”
Skulduggery: “Paniku? Strach? Tři volná parkovací místa před Svatyní?”

Audioknihu čte Rupert Degas a to je přesně jedním z důvodů, proč prostě pokračuju poslechem. Rupert je naprostý génius. Řekli byste si, že na knihu vyprávěnou z pohledu třináctileté dívky není výběr staršího chraplavého hlasu asi úplně šťastnou volbou? Poslech by vás vyvedl z omylu, protože Rupert Degas dokáže každou postavu přijmout za svou a odlišit od ostatních. Děje se tady to, co mám tak ráda na povedených audioknihách – i když je to jednohlasý přednes, okamžitě poznáte, jaká postava se vrátila do děje. Je fakt, že Degasovi pomáhají i různé irské/anglické přízvuky. Ale i tak. Smekám imaginární klobouk!

 

Ivan – The Coffin Road

28558907._UY200_Za posledné obdobie som zasa viac počúval anglické tituly. Mám mimoriadne rád Petera Maya a čakanie na českú verziu jeho najnovších príbehov je pre mňa príliš veľa.

A tak som si jeho posldnú The Coffin Road (EN) dokonca predobjednal a mal ju dopočúvanú týždeň po jej vydaní.

Ďalšia vynikajúca zápletka a hlavná línia z pre mňa fascinujúceho prostredia škótskych ostrovov. Podobne ako vo obľúbenej sérii Fina McLouda. A Peter May je od knihy ku knihe lepší!

Nebudem dráždiť dejom či opismi, keďže tento titul je zatiaľ v nedohladne v českom vydaní, ale niečo predsa prezradím. Nikdy som nevedel, ako dôležité sú pre ľudstvo včeli. Naozaj. Nikdy ma to nenapadlo. A tak okrem dobre sa rozohrávajúceho príbehu som sa v tejto novele dočítal aj niečo, čo mi otvorilo oči do väčšej perspektívy.

Pokiaľ bude preklad spravený rovnako kvalitne ako predošlé, verím, že po dopočúvaní nebudem sám, ktorý si povedal: “Tak toto som ani len netušil!”

 

Michal – Marťan

400 (6)Ja práve počúvam audioknihu Marťan a rozhodne neľutujem, že som odolal a nešiel ani na film, ani sa nevrhol na papierovú verziu. A verte, že pokušenie som mal, lebo knihu predchádzala skvelá povesť. A keď som si prečítal skvelú recenziu na knihu, nutkanie bolo ešte väčšie.

No ale späť k audioknihe. Je ešte lepšia, než som čakal a je ozaj veľmi, veľmi vtipná. Marka si hneď musíte zamilovať jednak pre jeho zmysel pre humor ako aj pre jeho pragmatickosť a schopnosť všetky problémy riešiť nie len s nadhľadom, ale aj úspečne vyriešiť.

A hlas Jana Zdražila? Sadne k Markovi dokonale. Rozprávania príbehu z pohľadu zeme sa ujal Jan Vondráček a hádajte čo? Aj to bola skvelá voľba. Zážitok z knihy je vďaka nim dvom rozhodne o level lepší, než by bol z papierovej, to som si istý. Preto sa oplatilo počkať.

Takže, ak máte chuť na zábavnú audioknihu, nenechajte sa odradiť tým, že je to vlastne sci-fi (ktoré nemusí každému sedieť). Po tejto audioknihe jednoducho siahnite, čaká vás množstvo takého toho chichotanie sa, keď zrovna budete kráčat niekde po ulici, alebo cestovať v prostriedkoch verejnej dopravy. Že sa na vás budú ľudia divne pozerať? Nevadí, na to sme my audioknižní poslucháči aj tak dávno zvyknutý, no nie?

Zdieľaj článok

1 komentár

  1. Líbilo se, zkuste, proč #14 | Blog Audiolibrix
    4. mája 2016 @ 23:26

    […] už o tom tak trošku psal, když se minulý týden vyjadřoval o tom, co zrovna poslouchá. Duo Kopřiva + Král znamená zaručený úspěch. Pokud jste si oblíbili rychlost akce a […]

    Odpovedať

Komentovať

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako sa prinutit k uceniu Osobný rozvoj

Vnútorná motivácia: viete PREČO a ako sa prinútiť k učeniu, aj keď to niekedy bolí?

Môj dnešný článok bude o osobnej motivácii. Je super povedať si “budem chodiť na kurz a naučím sa konečne poriadne angličtinu”. Ono to ale nie je len tak. Prinútiť sa naučiť novú zručnosť totiž celkom bolí. Aby sme tieto prekážky dokázali prekonať, musíme poznať najväčšie tajomstvo úspechu, a tým je vnútorná motivácia.

Pokračuj >
Business

Zavádzame na skúšku 4-dňový pracovný týždeň

Rozhodli sme sa, že na skúšku od 1.7. do 2.9.2022 budeme v Audiolibrix fungovať v režime 4-dňového pracovného týždňa, v systéme 100-80-100 – 100% mzdy za 80% času so 100% produktivitou. Veríme, či sa naše očakávania naplnia. A čo bude potom? Uvidíme sami.

Pokračuj >
Osobný rozvoj

5 prekvapivých spôsobov, ako neprestávať rásť

Toto nie je motivačný článok o piatich krokoch, vďaka ktorým sa stanete úspešnými. Ak som vás práve nestratila, verím, že sa spolu vydáme na cestu premýšľania nad tým, ako žijeme a ako využívame príležitosti, ktoré prirodzene máme.

Pokračuj >