Aj Sherlock Holmes má svoj vlastný deň

Ak sledujete náš instagram, tak vám to isto neušlo, ale tento týždeň – teda upresním to, 22. mája bol deň Sherlocka Holmesa (alebo aj narodeniny Arthura Conana Doyla). Ako správna Sherlock fanynka som s tým pílila ostatným nervy už od minulého týždňa. A aby som svoje nadšenie trochu zmiernila, pustila som sa opäť do Sherlock audiokníh a pozerania BBC Sherlocka a keď sa mi minie, Elementary je hneď v poradovníku.

Cez víkend som rozmýšľala nadtým, čo zaujímavé by sa o ňom dalo napísať v blogu. Dokonca som si k tomu rozmýšľaniu pustila audioknihu 15 případů Sherlocka Holmese, aby ma nejako inšpirovala. A výsledok?

Pri počúvaní som vytvorila jeden spoiler-komiksík z Prípadu so včelou, typografické cvičenie inšpirované Prípadom s hríbmi a jedno grafické zobrazenie Sherlockovského citátu. Takže v konečnom dôsledku som síce neprišla na nič prevratné, ale aspoň som mala čím spoilerovať náš, Audinov a svoj instagram  😀 Sherlock je pre mňa jednoducho vždy neodolateľný. A len som si potvrdila svoju teóriu o tom, že audioknihy dokážu inšpirovať umenie (o tom raz tiež isto napíšem viac!)


Deň Sherlocka Holmesa je síce už za nami, ale aj tak sa k nemu ešte vrátim a možno vám poviem zopár zaujímavých informácii, ktoré ste ešte nevedeli a vyvrátim zopár vecí, ktoré si filmári domysleli…

1. Sherlock sa pôvodne volal Sherrinford

2. Nenosil tú coolovú čapicu ako poznáte z filmov

3. Kráľovná Viktória bola Sherlockova fanynka

4. Irene Adler nebola jeho životná láska. 

Vo filmoch a seriáloch dostala zvláštne postavenie (a ja milujem toto prezentovanie Irene Adler ako tej ženy s velkým Ž). Každopádne v skutočnosti sa objavila len v jednom príbehu – Scandal in Bohemia (Skandál v Čechách) a aj to je Sherlock vždy v nejakom prevleku, keď sa stretnú..

5. Drogy naozaj bral

Kokaín a morfium boli v tej dobe dostupné voľne bez predpisu a ich užívanie nebolo trestné. ( Je zaujímavé, že koks bol často predpisovaný ako liečba proti závislosti na opiátoch :D).

V druhej polovici 19. storočia bolo známych množstvo kokaínových nadšencov, vrátane vedcov a lekárov, ktorí napísali množstvo brožúr o tomto všelieku proti mnohým ochoreniam (od bolestí zubov, cez hystériu, sennú nádchu až po melanchóliu). Jeden z najznámejších kokaínových priaznivcov bol Sigmund Freud.


No a keď chcete zahnať nudu a zapojiť trochu tej dedukcie, tak sa môžete stať aspoň na chvíľu Sherlockom tiež. Na Sherlocka ste sa mohli hrať už aj minulý rok v Piatkovej Sherlockiáde, tak ak vám jeden prípad nestačí, vyriešte aj tie minuloročné.

Pustite sa do toho a zistite, či ježko spáchal samovraždu 🙂

Detektív prišiel na miesto zločinu. Je mu povedané, že ježko vyskočil z okna opustenej budovy a spáchal samovraždu.

Vstúpil do budovy, vyšiel na prvé poschodie a vošiel do izby. Zapálil si cigaretu a prešiel k oknu. Otvoril ho, odklepol si von a pozrel sa na mŕtveho muža. Potom šiel na druhé poschodie a urobil to isté. Pokračoval ďalej až kým neprešiel všetky poschodia s rovnakým postupom.

Nakoniec sa vrátil dole k ostatným a prehlásil, že ide o vraždu. Ako na to prišiel?


Ak sa vám podarilo vyriešiť prípad, tak by ste mali začať rozmýšľať nad zmenou kariéry a stať sa novodobým Sherlockom Holmesom a ak nie, tak výsledok nájdete dole v komentári.

Zdieľaj článok

1 komentár

  1. Mirka Jakabová
    24. mája 2018 @ 14:33

    VÝSLEDOK: Keď osoba spácha samovraždu tak, že vyskočí z okna, ťažko môže za sebou zavrieť okno.

    Odpovedať

Komentovať

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako sa prinutit k uceniu Osobný rozvoj

Vnútorná motivácia: viete PREČO a ako sa prinútiť k učeniu, aj keď to niekedy bolí?

Môj dnešný článok bude o osobnej motivácii. Je super povedať si “budem chodiť na kurz a naučím sa konečne poriadne angličtinu”. Ono to ale nie je len tak. Prinútiť sa naučiť novú zručnosť totiž celkom bolí. Aby sme tieto prekážky dokázali prekonať, musíme poznať najväčšie tajomstvo úspechu, a tým je vnútorná motivácia.

Pokračuj >
Business

Zavádzame na skúšku 4-dňový pracovný týždeň

Rozhodli sme sa, že na skúšku od 1.7. do 2.9.2022 budeme v Audiolibrix fungovať v režime 4-dňového pracovného týždňa, v systéme 100-80-100 – 100% mzdy za 80% času so 100% produktivitou. Veríme, či sa naše očakávania naplnia. A čo bude potom? Uvidíme sami.

Pokračuj >
Osobný rozvoj

5 prekvapivých spôsobov, ako neprestávať rásť

Toto nie je motivačný článok o piatich krokoch, vďaka ktorým sa stanete úspešnými. Ak som vás práve nestratila, verím, že sa spolu vydáme na cestu premýšľania nad tým, ako žijeme a ako využívame príležitosti, ktoré prirodzene máme.

Pokračuj >