Darujte si pohodové a ekologické Vianoce

Chcete si užiť Vianoce a byť pritom ohľaduplnejší k životnému prostrediu aj k sebe samému? Aby ste tieto sviatky strávili ekologickejšie, nemusíte sa stať Grinchom a zbaviť sa vianočného stromčeka či darčekov.

Pomaly sa končí rok, v ktorom už aj širokú verejnosť zasiahli správy o klimatickej zmene. V oceánoch plávajú ostrovy z plastov. Ľudia bezhlavo nakupujú stále nové a nové veci, pri výrobe ktorých sa míňajú prírodné zdroje a znečisťuje sa životné prostredie. Staré, veľakrát ešte funkčné veci končia v spaľovniach a na skládkach.

Hovoríte si, čo má toto spoločné s Vianocami? Veľa.

Vianoce už dávno nie sú len sviatkami radosti a pokoja. Radosť vystriedal stres a pokoj sme vymenili za naháňanie sa za darčekmi a dokonalosťou. Najkrajšie sviatky v roku sa stali doslova oslavou konzumu.  Pritom nadmerná spotreba, ktorú často prinášajú, sa podpisuje na našej budúcnosti. 

Vianočná koleda

V roku 1843 napísal Charles Dickens poviedku Vianočná koleda. Chamtivého obchodníka v príbehu navštívili traja duchovia: duch minulých, duch prítomných a duch budúcich Vianoc.

Aké Vianoce by nám títo traja návštevníci ukázali vo všeobecnosti, keby nás navštívili dnes?

Duch minulých Vianoc. V minulosti bolo obdobie vianočných sviatkov plné zvykov a mágie. Bol to čas pokoja a stíšenia. Rodina sa tešila, že môžu byť spolu a oddychovať. Štedrovečerný stôl bol podľa možností vždy plný, ak však niečo zvýšilo, dalo sa to domácim zvieratám. Darčeky boli len symbolické, darované najmä deťom.

Duch prítomných Vianoc. Svoju podobu v súčasnosti prepožičal otravnému zelenému mužíčkovi a podobným hlasom z reklám. Tie Vás ženú do bezhlavých nákupov, či do predstáv o dokonalých Vianociach. Viac darčekov, viac svetielok, viac koláčov, viac ozdôb, viac, viac, viac…Z toho samozrejme vyplýva viac stresu, viac únavy, viac zbytočností a viac odpadu.

Duch budúcich Vianoc. Keby som bola pesimistka, napíšem len: prírodné katastrofy, znečistené oceány, nedýchateľný vzduch, minuté prírodné zdroje, hory odpadkov. Žiadne Vianoce. Našťastie nestrácam vieru v ľudí a vidím ako sa tieto najkrajšie sviatky v roku navrátia k svojej podstate. Aby to bola vianočná rozprávka so šťastným koncom je potrebné, aby každý začal od seba. Mám pre Vás niekoľko tipov, ako si urobiť už tohtoročné sviatky pohodovejšie, radostnejšie a aspoň o trochu ekologickejšie.

Buďte zmenou, ktorú chcete vidieť vo svete.“. —  Santa Claus Mahátma Gándhí

Vianočný stromček

Najznámejším symbolom Vianoc (odhliadnuc od červeného kamióna) je už dlhé roky stromček. Borovice, smreky, či jedličky padajú hlava nehlava, aby sa na pár týždňov stali dominantou našich obývačiek. Zažiaria a hneď aj zhasnú. Pri kontajneri. A to neznie veľmi EKO. Tak ako? Živý, či umelý? 

Živý stromček treba kupovať každý rok, pričom umelý stromček nám vydrží aj niekoľko desiatok rokov. Či je to ten správny typ “trvalej udržateľnosti” je však sporné. Takéto stromčeky sú vyrobené prevažne z PVC a pri ich výrobe vznikajú látky škodlivé pre životné prostredie. Väčšina z nich pochádza z továrne sveta, Číny. Vydržia Vám síce niekoľko rokov, ale nie navždy…Keďže stromček je kombináciou viacerých materiálov (plastu a kovu), je len ťažko recyklovateľný.

Kupovať si každý rok nový, živý stromček sa preto stále ukazuje ako ekologickejšie riešenie oproti tomu plastovému. Pri kúpe živého stromčeka je potrebné dbať na to, aby bol vypestovaný v lesnej škôlke. Najlepšie ak nájdete nejakú v blízkosti vášho bydliska.

Ešte ekologickejšou alternatívou je kúpa stromčeka v kvetináči, ktorý môžete v novom roku vysadiť do prírody. Pri nákupe takéhoto stromčeka treba dbať na kvalitu. Nie všetky stromčeky, najmä z veľkých obchodných domov, je možné presádzať do zeme.

Ak si nechcete stromček kupovať, je možné si ho počas vianočných sviatkov prenajať. V Bratislave takúto službu ponúkajú na stránke zivy.sk, v Košiciach vianocnestromceky.smsz.sk.

Ďalšou alternatívou je znovupoužiteľný drevený stromček a rôzne kreatívne riešenia, napríklad stromček na stene, vytvorený zo špagátu a suchých vetvičiek. Taktiež sa môžete vrátiť k starým tradíciám a namiesto stromčeka zvoliť len výzdobu z čečiny.

Vianočné ozdoby

“Vieme aká je farba týchto Vianoc! Vianočné trendy tohto roku! ” Tento rok narodeninová párty v modrej, zajasal Ježiško. Alebo aj nie…

A čo vy? Máte doma tie správne farby alebo potrebujete skočiť do obchodu, aby ste sa na tieto Vianoce vyladili? Veď tie žiarivé plastové ozdôbky máte aj tak už dva roky a dali ste za ne predsa len pár eur, je čas na zmenu…

V prvom rade je dôležité uvedomiť si, prečo tie ozdoby stoja pár eur. Pravdepodobne pochádzajú z Číny a vyrobili ich ľudia pracujúci v otrasných podmienkach. A to len preto, aby ste nimi raz či dvakrát ozdobili Váš príbytok a potom si kúpili ďalšie.

“Ale tie ozdoby sú už predsa vyrobené! Keď si to nekúpim ja, aj tak si to niekto kúpi.” Možno. A možno nie. Ostatných neovplyvníte, ale môžete ovplyvniť to, čo urobíte vy.Keď si to nikto nekúpi tak sa to vyhodí.” Áno, zrejme to skončí v koši. No je to odkaz pre výrobcu: NIE, ďakujeme!

Ak už takéto ozdoby vlastníte, nevyhadzujte ich. Ak sa Vám už nepáčia, môžete ich darovať (napríklad TU). Alternatívou sú nadčasové ozdoby z prírodných materiálov, vyrobené z dreva, látky, či zo slamy. Prípadne zvoľte klasické sklenené gule.

Vždy je lepšie, ak sa jedná o lokálne výrobky, ktoré za vami neprecestujú pol sveta. Je jasné, že čínskyexpress.com ponúka už aj trendy „eko výrobky“. Ich cesta k nám však v žiadnom prípade ekologická nie je. Prepravujú sa na obrovských lodiach, ktoré spotrebujú obrovské množstvo nafty a do ovzdušia vypúšťajú množstvo emisií. Podporte radšej malých podnikateľov, či chránené dieľne z Vášho okolia.

Ak sa Vám zdá cena za takéto výrobky vysoká stále si ich viete kúpiť z druhej ruky alebo si ich vyrobiť jednoducho doma. Z orechov, medovníkov, sušených pomarančov, z papiera… alebo si ich ušite. Ak máte malé deti, urobte si z toho spoločnú aktivitu. Buďte si istý, že pri zdobení tak budú mať dvojnásobnú radosť.

Svetlo sviečok, či žiaroviek patrí neodmysliteľne k vianočnej atmosfére. Aj tu viete zvoliť alternatívy, ktoré menej zaťažujú životné prostredie. Pri výbere elektrického osvetlenia uprednostnite LED žiarovky. Minú omnoho menej energie ako tie klasické a majú dlhú životnosť.

Sviečky príjemne doľadia slávnostnú atmosféru. Väčšina sviečok je vyrobená z parafínu. Parafín je vedľajší produkt pri výrobe ropy a pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia aj zdraviu škodlivé látky. Ak máte takéto sviečky zapálené viac ako dve hodiny a nevetráte, môže to byť pre vás nebezpečné. Nemusíte však byť smutní, dnes už zoženiete zdravé alternatívy ako sviečky z včelieho či rastlinného vosku.

Darčeky

Stres, adrenalín, panika. Takéto “chrumkavé” emócie zažívajú niektorí ľudia už od polovice novembra. Neblížia sa však nepriateľské vojská, ale sviatky pokoja a mieru.

Tak sa pokojne a v mieri vyberiete nakupovať darčeky. Pre deti, pre manžela, pre mamu, otca, brata, babku, dedka, svokru, svokra, švagra, švagrinú, neter, synovca, kamošku, kolegu, suseda, psa….

S niektorými ste možno naposledy hovorili minulé Vianoce a nemáte ani len šajnu po čom túžia. A niektorí už majú všetko. Jednoducho nepotrebujú vôbec NIČ. Ale NIEČO im predsa darovať treba, veď sú tie Vianoce. Ako by to vyzeralo…

A čo keby to tento rok naozaj vyzeralo inak? Predtým ako sa pustíte do nakupovania vianočných dačekov zastavte sa a zamyslite sa. Naozaj potrebujeme obdarovať širokú rodinu len preto, že sa to patrí? Tí z nás, ktorí už z Ježiška, či Santa Clausa vyrástli, vedia, že tie “zabalené zázraky” musia naháňať po obchodoch. Čo keby ste sa dohodli, že si radšej namiesto zháňania darčekov venujete spoločný čas?

Ak ste vyslovene darčekový typ a obdarovávanie vás baví, snažte sa uvažovať ekologicky a minimalisticky. Môžete darovať lístky do divadla, kina, či na koncert. Permanentky do posilovne alebo na jogu. Podľa záujmov obdarovaného. Ak viete, že naozaj veľmi túži po novom šále, či ponožkách, hľadajte u overených, lokálnych výrobcov. Máte tak istotu, že takéto oblečenie nevznikalo na druhom konci sveta za pár eurovú mzdu.

UPDATE 2020: Vzhľadom na súčasnú situáciu je možné zakúpiť a darovať lístky aj na online predstavenia divadiel, či online koncerty. Zacvičiť si pokojne môžeme aj v pohodlí domova, potešiť športuchtivých môžete napríklad členstvom na portáli Fitshaker.sk.

V prípade, že nemáte ani tušenie, čo by obdarovanému urobilo radosť, ale z darčekového kolotoča vystúpiť nedokážete, môžete si spolu s blízkymi vytvoriť zoznam prianí. Či už napíšete klasický list Ježiškovi alebo využijete sofistikovanejší spôsob a svoje priania zveríte do aplikácie TOMIKUP.cz, nikto nezostane sklamaný.

Darcom sa môže stať aj obdarovaný. Ak máte v rodine niekoho, kto by sa sám rozdal, najväčšiu radosť mu urobí, keď pomôže iným. Prispejte v jeho mene neziskovej organizácii alebo obdarujte deti z detských domovov. Ak to nie je úplne ono, naštvite sa a kúpte rovno kozu alebo strom!

Ak je to pre Vás príliš abstraktná alternatíva, zvoľte nákup výrobkov, z ktorých časť ceny poputuje na dobrú vec. Môžu to byť veselé ponožky, vtipné, pískacie, aj pásikavé tričká, kryty na mobil, darček pre deti aj maminy, či iné….

Vopred si dobre premyslite aj nákup tzv. ekologických darčekov. Iste, je to chvályhodnejšie ako kúpiť silvestrovské petardy, nový mobilný telefón (napriek tomu, že ten starý má len rok)…No porozmýšlajte, či dotyčný naozaj potrebuje kovovú slamku, super-truper-eko-bio-raw bambusový riad, či desiatu plátenú tašku na nákupy…

Základom udržateľného života je najmä jednoduchosť a striedmosť, vyberajte teda s rozumom a vyhnite sa rôznym haraburdám, aj keď je na nich nálepka EKO.

Vedeli ste, že lesklé, trblietavé baliace papiere nepatria do modrého kontajnera? Príroda sa poteší, keď dáte prednosť obyčajnému recyklovateľnému papieru. Ten si môžete dotvoriť pečiatkovaním, obviazať prírodným špagátikom a ozdobiť vetvičkou. Originálne zabalený darček je na svete.

Prípadne si môžete zaobstarať jednoduché papierové tašky, ktoré môžete používať aj niekoľko rokov. Ak už darčekové tašky doma máte (kto by nemal, všakže), použite tie. Znova a znova…

Darčeky pre deti

Špeciálna kapitola sú darčeky pre deti. Tým by sme darovali modré z neba. Nechceme predsa prísť o tú polhodinu radosti, keď po izbe lietajú kusy baliaceho papiera a natešené dieťa rozbaľuje jednu hračku za druhou. V lepšom prípade si vyberie spomedzi tej kopy jedného favorita, s ktorým sa prehrá celý večer. V horšom prípade zostane mrzuté, pretože bude také presýtené, že nebude schopné zahrať sa s ničím.

V angličtine existuje pekný výrok: “Your children need your presence more than your presents.” (Vaše deti potrebujú vašu prítomnosť viac ako vaše dary). Venujte im svoj čas. Svoju plnú prítomnosť. Vy, tu a teraz. Nie vystresovaní rodičia, ktorí rozmýšľajú, v ktorom hračkárstve ešte neboli.

Môžete začať už adventom. U nás doma fičí, namiesto adventného kalendára plného nezdravých čokoládok, vlastný zážitkový kalendár. Každý deň nás vo vrecúšku čaká spoločná aktivita ako pečenie medovníkov, pozeranie fotiek/videí z minulých Vianoc, výroba ozdôb, spoločné čítanie/počúvanie vianočnej knihy, výroba krmiva pre vtáčiky, návšteva kina alebo vianočných trhov, stavenie snehuliaka, či guľovačka…Namiesto bezhlavého behania po obchodoch si takto spríjemníme predvianočný čas v kruhu rodiny.

Ďalšou možnosťou je obrátený adventný kalendár. Namiesto toho, aby ste každý deň získali niečo nové, niečoho sa “zbavíte”. Pripravte krabicu a každý deň do nej vložte jednu vec. Naučíte tak dieťa nielen prijímať, ale aj púšťať veci zo svojho života. Obsah potom môžete spoločne odovzdať, či poslať niekam, kde ešte urobí radosť.

Napíšte s deťmi list Ježiškovi a dajte vedieť rodine po čom tie Vaše túžia. Minimalizujte darčeky. Nastavte si pravidlá. Napríklad jedna hračka, jedna knižka, jeden kus oblečenia. Minimalizujte ešte viac a povedzte JEDEN a dosť. Od každého člena rodiny jeden darček a zrazu ich má dieťa aj päť. Ja myslím, že to už je slušná kôpka. 

Pri výbere darčekov sa snažte zamerať na kvalitu, skúste sa vyhnúť lacným plastovým hračkám, ktoré môžu obsahovať škodlivé látky. Hračky by v deťoch mali rozvíjať rôzne schopnosti, napr. predstavivosť, motoriku, myslenie, sociálne či pohybové zručnosti. Ak chcete prehlbovať ich záujem o našu planétu, tak pre menšie aj väčšie deti je na našom trhu k dispozícii viacero kníh a audiokníh s témou prírody a ochrany životného prostredia.

Vianočné upratovanie a jedlo

Medzi vianočné zvyky, ktoré sa nám zachovali dodnes patrí aj veľké upratovanie. Nadelíme si ho v období, keď sme unavení z nedostatku slnečného svetla a nahromadenej práce v zamestnaní, ktorú treba do konca roka stihnúť. Naozaj si potrebujeme ešte pridávať?

Nenechávajte si všetko upratovanie na koniec roka, jednoduchšie je vybaviť to priebežne. A viem ešte o jednej veci, ktorá vám pomôže vyhnúť sa veľkému upratovaniu. Minimalizujte svoju domácnosť. Menej vecí sa rovná menej umývania, menej presúvania, menej žehlenia.. Keď k tomu ešte minimalizujete aj počet všakovakých prípravkov na umývanie a vymeníte ich za ekologickejšie alternatívy ako ocot či sóda, poďakuje sa vám príroda, vaše zdravie aj peňaženka.

Nákup potravín na vianočný stôl si vopred naplánujte. Aby sa nestalo, že ho budete po sviatkoch vyhadzovať. Doprajte si, no dávajte pozor aby sa vianočná hojnosť nepremenila na veľké vianočné plytvanie. Ak máte možnosť, zvoľte bezobalový nákup do vlastných nádob.

Základ štedrovečerného menu tvorí na Slovensku už (alebo len) niekoľko desaťročí kapor. Svoj neľahký život budúcej štedrej večere však častokrát končí neodborne usmrtený. Vianoce. Pokoj a mier. Toto?

Keď svoju vianočnú večeru v žiadnom prípade nehodláte prehodnocovať, skúste byť aspoň vľúdnejší. Kapra je možné usmrtiť odborne v mieste predaja. Ak ho predsalen odnesiete domov, prenášajte ho čo najkratšie v navlhčenom uteráku alebo utierke a vypustite ho do vane s odstátou vodou.

Verím tomu, že nikto z vás nechce utýrať kapre. A rovnako tak zmýšlajte aj o sebe. Najmä ženy. Ukľudnite sa. Všetko nemusí byť dokonalé.

Naozaj nemusíte po nociach vypekať desať druhov koláčikov. Vyberte si pár druhov a zapojte aj rodinu. Bavte sa pri tom, zafúlajte sa od múky a užívajte si proces tvorenia. Vianočný stôl ešte doplňte sušeným ovocím a orieškami. Je to zdravšie a časovo menej náročné.

Vianočné želanie

Z chamtivého obchodníka v Dickensovom príbehu sa v priebehu jednej noci stal milší, štedrejší a šťastnejší človek. Poviete si, že zázraky na počkanie sa dejú len v rozprávkach…Samozrejme reálna zmena prístupu je o niečo dlhší proces, či sa jedná o povahu, zvyky alebo vzťah k životnému prostrediu. Nie sú však Vianoce tiež časom zázrakov?

Zahoďte vlastné, prehnané očakávania, vyhnete sa tak zbytočnému stresu – skúste byť ohľaduplnejší sami k sebe. Pristupujte láskavo k svojim blízkym, venujte im svoj čas a porozumenie namiesto ďalších vecí. Buďte empatickí k zvieratám a prírode, chráňte našu planétu. Pokiaľ viem je to predsa jediná planéta, na ktorej sa oslavujú Vianoce 🙂

Šťastné, pohodové a ekologické Vianoce!

Zdieľaj článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Umelá inteligencía Technológie

Umelá inteligencia: už ste sa s ňou stretli?

Umelá inteligencia, ChatGPT, AI. Pojmy, ktoré na nás skáču zo všetkých strán, veľmi im nerozumieme, ale podľa všetkého je to niečo skvelé a zároveň desivé. Umelá inteligencia ale je medzi nami už dlho. Dokonca je bežnou súčasťou našich životov, aj keď to možno nevnímate.

Pokračuj >
Osobný rozvoj

Čo ma o strese naučila armáda

Stres. Tohto strašiaka stretnete dnes kdekoľvek. Býva spúšťačom mnohých chorôb, príčinou toho, prečo večer nemôžete zaspať a tak nejako môže za všetko zlé. Že to nie je pravda? A kto teda môže za globálne otepľovanie? Stres! Prečo ste nevyhrali v lotérii? Jo, správne, boli ste v strese a teraz ste ešte viac! Ale teraz vážne…

Pokračuj >
Životný štýl

Peter Podlesný: Výzvou moderného muža je nájsť svoju osobnú víziu a nasledovať ju

Kniha Petra Podlesného Predávanie ohňa sa stala audioknihou roka 2021 a tento triumf sa zopakoval aj v roku 2022. S autorom knihy, zakladateľom platformy Mužom.sk, mentorom a motivačným koučom sme hovorili okrem iného aj o toxickej maskulinite alebo o tom, ako odpočívať a ako sa chrániť pred vyhorením.

Pokračuj >