List majiteľom firiem v najťažších časoch

Každá z firiem, ktorá si neosvojila alebo sa nepripravila na prácu na diaľku stojí teraz pred obrovskou dilemou – povedať ľuďom, aby zostali doma a stratiť zisk, alebo ich nechať chodiť do práce a riskovať nakazenie?

To najpodstatnejšie, čo si každý z nás, majiteľov nejakej firmy musí uvedomiť je, že na toto rozhodnutie nepotrebujeme posvätenie niekoho iného. Vlastne, nie že posvätenie nepotrebujeme, vy na neho ani nesmiete čakať.

Ako je samotné podnikanie postavené na našich rozhodnutiach, aj nepodnikanie je len a len naše rozhodnutie.

Pre tých, ktorí s takýmto vážnym krokom bojujete a napriek všetkej snahe sa predsa neviete rozhodnúť, čo spraviť, je tento článok. A vlastne nielen pre nich. Pre nás všetkých.

Zatvorenie vs odďaľovanie zatvorenia

Mnoho firiem a vás, ich majiteľov stojí pred obrovskou dilemou.

Niektorí si myslíte a dúfate, že sa vaši zamestnanci nenakazia. A dokonca niektorí, že z paniky u konkurencie ešte možno aj vyťažíte.

Iný zasa, že ak necháte ľudí sedieť doma, nezarobíte ani na slanú vodu. A dokonca niektorí, že vás to úplne zruinuje.

Ak ste z prvej skupiny, verte, že vaši zamestnanci, kamaráti či rodinný príslušníci sa nakazia ak nezostanú doma. Niektorí skôr, niektorí neskôr. Ak budú naďalej chodiť do práce medzi ostatných ľudí, nie je to či, ale kedy.

Ak ste z druhej skupiny a bojíte sa, že zatvorenie vás zruinuje, uvažujme spolu.

Pokiaľ budú chodiť zamestnanci do práce, možno potiahnu ďalšie tri dni. Možno desať. Nakoniec sa ale niekto z nich nakazí a následne nakazí ďalších. Možno všetkých. Vtedy už nezostane nič iné, len zatvoriť. Za úplne iných podmienok. Za vopred nejasných prognóz.

A možno niektorí z nich dokonca zomrú.

Je to teda vopred prehratý boj? Vôbec nie. Len nie je čierno-biely.

Tretia možnosť

Čo teda robiť ak sa chcete rozhodnúť správne? Čo ak neviete ako a bojíte sa? Zavrieť? Nezavrieť?

Strach je na mieste. No aj v zdanlivo bezvýchodiskovej situácii nemusí nakoniec všetko dopadnúť až tak zle.

Pokiaľ je čo i len teoreticky možné vašu firmu držať pri funkčnosti na diaľku, toto by mala byť vaša prvá priorita v tomto čase.

Nepremýšľajte nad krátkodobými záchrannými akciami, riskovaním zdravia a životov vašich ľudí. Odstrihnite sa od všetkého ostatného a sústreďte sa na to, ako dať veci do pohybu. Ako sa pripraviť na prácu na diaľku. Všetkými silami, všetkými prostriedkami.

Prvý krok je najdôležitejší. Nechajte ľudí doma. Doprajte im možnosť zostať zdraví a funkční. Aby o pár dňov či týždňov mohli postupne začať fungovať. Aby ste mali šancu dobehnúť zameškané. Čo najskôr. A spoločne.

Pokiaľ ste tak nerobili doteraz, nebude to ľahké. Nikto ale netvrdí, že to musí byť dokonalé či plne funkčné riešenie hneď na prvý pokus. Ak však dokážete oživiť operatívnosť firmy čo i len na 25% je to stále o 25% viac ako keď budete musieť zavrieť brány úplne a navždy.

Pokiaľ máte stále možnosť, oslovte ľudí so skúsenosťami a znalosťami a nechajte si pomôcť. Niečo, čo ste vždy považovali za nemožné môže byť vskutku jednoduché, ak sa na to pozrie niekto zvonku. Niekto, kto vie čo hľadá.

Žiadne riešenie nefunguje pre všetkých

Ak máte firmu, ktorá stojí a padá na fyzickom výkone ľudí v teréne, ani vaša situácia nemusí byť vopred stratená.

Áno, ak vám prestanú ľudia podávať výkony na najbližšie 2-4 týždňe, možno vás to dostane do kolien. No aj zo starých a boľavých kolien sa dá znova postaviť. Neriskujte, že tlakom na pár dní navyše položíte firmu a ľudí v nej na lopatky.

Ak zostanú ľudia zdraví, je šanca, že do pár týždňov či mesiacov to najhoršie odšumí a vy sa vrátite späť do hry.

Podnikanie je ako vojna. Nie každá bitva sa dá vyhrať. No ani po prehratej bitve nemusí na poli zostať ležať celé vojsko. Niekedy vedieť ustúpiť včas, je tá najrozumnejšia cesta. Zvážte ju.

Práca na diaľku je vaša blízka budúcnosť

Mnohí z vás, aj napriek tomu, že by dokázali fungovať na diaľku, nikdy k takejto zmene ani len neprivoňali. Nevedeli ste si nikdy predstaviť, že to môže fungovať. Že by ste mali naďalej kontrolu nad vecami a produktivitu na mieste.

Pokiaľ stále váhate, dajte tomu šancu. Teraz je najlepšia doba na to prekročiť svoje vlastné limity a predpojatosti a rozšíriť si obzory. Nielenže to môže zachrániť váš business, živobytie vašich zamestnancov, ale aj životy ľudí. Takúto šancu a príležitosť nesmiete odmietnuť.

My s Michalom sme založili a vedieme dve firmy na diaľku od prvého momentu. Veľmi radi vám poradíme ako môžeme. Nesľubujeme zázraky, ani nemožné na počkanie. No ak vieme poradiť a pomôcť v prvých krokoch, veľmi radi tak spravíme. Napíšte nám. Za ten pokus to rozhodne stojí.

Pre tých z vás, čo hľadáte len „manuál na spustenie lietadla“ pripravujeme základné príručky k práci na diaľku. Jedna bude pre zamestnávateľov, druhá pre zamestnancov. Veríme, že Vám pomôžu.

Zdieľaj článok

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Audioknihy

Audioknižný experiment: Vybrali sme najlepšie audioknihy z obľúbených žánrov

Audioknižní experti z Audiolibrixu dostali za úlohu vybrať zo svojho obľúbeného žánru jedinú jednu audioknihu, ktorú by odporučili odvážnemu jedincovi ochotnému prebádať dosiaľ nepoznaný žáner. ...
Pokračuj >
Audioknihy

Veľký audioknižný prieskum 2023

Veľký audioknižný prieskum 2023 a súťaž o 22 audiokníh. Vyplňte dotazník. Pomôžete zmapovať trendy na trhu audiokníh a ešte môžete vyhrať audioknihy.
Pokračuj >
Umelá inteligencía Technológie

Umelá inteligencia: už ste sa s ňou stretli?

Umelá inteligencia, ChatGPT, AI. Pojmy, ktoré na nás skáču zo všetkých strán, veľmi im nerozumieme, ale podľa všetkého je to niečo skvelé a zároveň desivé. ...
Pokračuj >