Čítanie nie je práca

Keď som v bývalej práci po prvýkrát otvoril odbornú knihu a za dva dni ju prečítal od obalu po obal, cítil som sa miestami sprosto. Všetci okolo mňa pracovali a ja som iba čítal. Bola to odborná kniha relevantná k mojej práci, môj šéf mi to “nakázal” no predsa. Sedel som, pil kávu a čítal. A nikto z kolegov to ani slovom nekomentoval.

Bola to moja prvá nevšedná skúsenosť s iným prístupom k práci v zahraničí. Zo skúsenosti a rozprávania kamarátov som vedel, že tento tip “flákania” sa v našich končinách stále nenosil.

Čítanie nie je práca

Čítanie v práci nie je ani dnes v mnohých firmách považované za prácu. Teória je, že každý má čítať vo voľnom čase.

Mnohí zamestnávatelia si myslia, že k rastu sú určení iba oni. Posun pracovníkov pre nich nie je dôležitý. Stačí, ak budú robiť čo najefektívnejšie to, čo im je povedané a všetko bude ako má byť.

Neskôr si tí istí lámu hlavu nad tým, ako sa mohlo stať, že konkurencia ich s ľahkosťou prerastá alebo, že nové a progresívne zmýšľajúce firmy ich dobiehajú napriek dlhoročnému náskoku v priebehu pár mesiacov.

Bez osobného rastu pracovníkov nerastie ani samotná firma.

Je jedno, či ide o obchodníkov, manažérov, dizajnérov, marketingových špecialistov, programátorov alebo aj lekárov. Plynú dni, mesiace a roky a opakované rutiny sú efektívne no zriedka inovatívne.

Ešte zacyklenejšia Hlava 22 vzniká v situácii, kedy je každý v práci našponovaný na doraz. Vtedy je pochopiteľné, že čítanie neprichádza do úvahy. Nie je na neho naozaj čas.

Bez inovácie, nových nápadov a nadhľadu sa situácia však zriedka časom zmení. A z našponovanej situácie sa stane ešte našponovanejšia.

Bez osobného rastu zamestnancov nemôže rásť ani firma.

Väčšina vnútrofiremného diania je vecou rutinných a zriedka opakovane preverovaných procesov. Tie sú následne stratou času a šance vidieť veci z väčšej perspektívy. Bez uvedomenia si situácie cez otvorené myslenie a štúdium alternatív k zmene nikdy prísť nemôže.

Mítingovanie naše každodenné

Najčastejšou z takýchto rutín sú časté mítingy. Čierna diera akejkoľvek produktivity. Nie pre všetkých, ale viac ako často pre väčšinu zúčastnených.

Mnoho majiteľov či manažérov firiem ich považuje za zmysluplné obetovanie času vlastných ľudí. Patrí to ku zabehanej firemnej kultúre.

Teória je, že obetovať hodinu pracovného času nie je žiadna strata. Ak však v miestnosti sedí dvadsať ľudí čo tam nemusí byť, hovoríme už o dvadsiatich hodinách. Ak sa tak deje viackrát mesačne, ľahko sa ich počet vyšplhá na stovky hodín.

Keby si tí istí pracovníci ale pri stole otvorili knihu a začali niečo hodinu čítať (alebo počúvať audioknihu), boli by okamžite konfrontovaní okolím. Toto sa v práci predsa nerobí.

Zrušený míting

Nie som idealista. Mítingy patria k životu každej firmy a pre niektorých zúčastnených ozaj majú aj význam.

Ak však nabudúce príde k zrušeniu mítingu, skúste miesto neho navrhnúť hodinu čítania pre každého. Každý podľa vlastnej chute a potreby (nie však nezmyselné browsovanie po internete).

Niekto sa vrhne na príručku k programovaniu, iný možno na stoickú filozofiu. Alebo si niekto vyberie titul pre osobný rozvoj.
Na výbere titulu a jeho zábere naozaj nezáleží. Podstatná je vedomá zmena k osobnému rastu.

Čo i len jedna hodina takto stráveného času prinesie malé zázraky.

V prvom momente len pre zúčastnených, následne aj pre samotnú firmu. Ľudia priamo či nepriamo prenášajú do svojho konania všetko, čo vedia. Niektorí analytické znalosti, iný stoický pokoj a rozvahu, ďalší progresívne teórie a poznatky. Stačí dať len veciam priestor. Získajú z toho všetci. A o to tu ide.

Zoznam doporučených kníh

Ak ste tí šťastní a jediným problémom je, že neviete čo čítať, vyberte si niektorú z mojich odporúčaní. Každá z nich vás posunie v niečom vpred. Rozhodne viac ako rozprávky s “farebnými koláčmi” a seba-pochvalnými esejami. Príjemné čítanie. Alebo počúvanie.

Zabudol som na niečo?

Máte na vec iný názor? Patria do podobne nezmyselných aktivít aj iné, ako napríklad semináre či konferencie? Alebo viete odporúčať iné tituly, ktoré vás posunuli vpred? Nemusia byť nevyhnutne v audioknižnej verzii. Budem rád, ak sa s s nami o ne podelíte.

Zdieľaj článok

3 komentáre

 1. Monika
  14. decembra 2017 @ 09:29

  Dobrý deň, pán Sabo,

  vďaka za inšpiratívny príspevok. Oceňujem originalitu a zdieľanie dobrých nápadov. S tými nekonštruktívnymi mítingami na základe vlastnej skúsenosti súhlasím.

  Pekný deň,

  Monika Kačeriaková

  Odpovedať

 2. martina
  14. decembra 2017 @ 12:42

  Fíha, čítam denne, pretože je to moja práca, okrem iného. To bol aj dôvod, prečo som začala čítať aj tento príspevok. Ale po prečítaní pár viet som skončila. V texte je toľko chýb, že som si najprv myslela, že ide o nejakú hru “nájdi chybu!”. Bohužiaľ, asi nie…takže ďalej zostanem len pri počúvaní a tieto články vynechám.

  Pekné sviatky 🙂

  Odpovedať

  • Ivan Sabo
   17. decembra 2017 @ 16:58

   Fuuha, to ma mrzi! Hned to dam pozriet kolegom. Tolko krat som to prepisoval a nakoniec miesto kontroly to postol v noci. Mrzi ma to. To rozhodne nie je umyslom. Vdaka za reakciu a upozornenie pani Martina.

   Odpovedať

Komentovať

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Ako sa prinutit k uceniu Osobný rozvoj

Vnútorná motivácia: viete PREČO a ako sa prinútiť k učeniu, aj keď to niekedy bolí?

Môj dnešný článok bude o osobnej motivácii. Je super povedať si “budem chodiť na kurz a naučím sa konečne poriadne angličtinu”. Ono to ale nie je len tak. Prinútiť sa naučiť novú zručnosť totiž celkom bolí. Aby sme tieto prekážky dokázali prekonať, musíme poznať najväčšie tajomstvo úspechu, a tým je vnútorná motivácia.

Pokračuj >
Business

Zavádzame na skúšku 4-dňový pracovný týždeň

Rozhodli sme sa, že na skúšku od 1.7. do 2.9.2022 budeme v Audiolibrix fungovať v režime 4-dňového pracovného týždňa, v systéme 100-80-100 – 100% mzdy za 80% času so 100% produktivitou. Veríme, či sa naše očakávania naplnia. A čo bude potom? Uvidíme sami.

Pokračuj >
Osobný rozvoj

5 prekvapivých spôsobov, ako neprestávať rásť

Toto nie je motivačný článok o piatich krokoch, vďaka ktorým sa stanete úspešnými. Ak som vás práve nestratila, verím, že sa spolu vydáme na cestu premýšľania nad tým, ako žijeme a ako využívame príležitosti, ktoré prirodzene máme.

Pokračuj >